Odkrycia fizyków

Pierwsze niemałe zamieszanie w świecie fizyki uczynił Max Planck, uważany za ojca fizyki kwantowej. Jego odkrycia poróżniły między sobą wielu naukowców. Do jednej z najbardziej zaciekłej i znanej opinii publicznej wymiany zdań doszło między Albertem Einsteinem i Nielsem Bohrem. Spór miał dotyczyć właściwej interpretacji i oceny mechaniki kwantowej. Dyskusje toczyły się przede wszystkim w roku 1927 podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Instytut Solvaya.
Ponieważ świat kwantowy nie posiada cech świata, ustanowionego przez prawa newtonowskie, cała teoria kwantowa posługuje się pojęciem prawdopodobieństwa, co zostało odkryte przez Erwina Schrödingera w roku 1935. Kot Schrödingera, to w mechanice kwantowej słynny eksperyment myślowy opublikowany w 1935 roku przez tegoż naukowca, który to stworzył kota jednocześnie żywego i martwego. Otóż eksperyment ten miał wskazać nam, zgodnie z opisem mechaniczno-kwantowym, że kot jako obiekt kwantowy, jest jednocześnie żywy i martwy, znajdując się równocześnie w każdym z możliwych stanów (superpozycja). Dopiero otwarcie pojemnika i pomiar jego zawartości rozstrzygnąć miał los kota, redukując układ do jednego stanu. Występowanie superpozycji stanów jest zjawiskiem powszechnym w świecie mikroskopowych obiektów. Pół martwy – pół żywy Schrödingerowski kot wskazuje na to iż nasza rzeczywistość zależna jest od oczekiwań obserwatora. W roku 1936 Albert Einstein uznał mechanikę kwantową za logicznie możliwy do przyjęcia system. Fizyka kwantowa podkreśla rolę „obserwatora”, czyli rolę świadomości ludzkiej w procesie kreowania świata: Niels Bohr, (który stworzył pierwszy w historii kwantowy model atomu) bardzo radykalnie stwierdził, iż „żadne zjawisko nie jest jeszcze zjawiskiem, dopóki nie stanie się zjawiskiem zaobserwowanym”. Według niego obserwator kreuje rzeczywistość, którą widzi. John Wheeler stwierdził, że świat manifestuje się, kiedy nasz umysł wchodzi z nim w interakcję. Innymi słowy obserwator dosłownie tworzy rzeczywistość. Obecnie obowiązujący matematyczny opis fizyki kwantowej stworzyli, niezależnie od siebie, Werner Heisenberg i Erwin Schrödinger. Ich teoria oparta jest na założeniu, że materia przejawia zarówno cechy korpuskularne, jak i falowe.
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 1162081 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 styczeń 2014 13:03
Dział: FIZYKA KWANTOWA
Więcej w tej kategorii: Poglądy fizyki kwantowej »

322708 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie bez podania źródła lub bez zgody autorów jest niezgodne z prawem.

© 2016 Katarzyna Świstelnicka i Piotr Kaliński